Jak działają akumulatory w instalacji fotowoltaicznej?
Panele słoneczne mają za zadanie przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. Odpowiednia konstrukcja instalacji PV umożliwia zmianę prądu stałego w prąd przemienny, a co za tym idzie, korzystanie z wyprodukowanej energii za pomocą każdego urządzenia podłączonego do kontaktu. Co się dzieje, kiedy nie wykorzystujemy energii tak, jak byśmy tego chcieli? Czy wszystko stracone?
Fotowoltaika z magazynem energii
Na rynku dostępne są akumulatory przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne. Instalacja off-grid służy do magazynowania prądu, który możemy przeznaczyć na własny użytek. Takie rozwiązanie umożliwia nam korzystanie z energii według własnych potrzeb, bez ingerencji zewnętrznego dostawcy prądu. W sytuacji kiedy jesteśmy związani z dostawcą tzw. systemem opustów, wyprodukowana energia trafia do systemu i jest przez niego przechowywana. Do prosumenta wraca wówczas 70-80% tego, co udało mu się wyprodukować. Korzystanie z akumulatorów daje możliwość bycia w pełni samowystarczalnym.
Akumulatory w fotowoltaice
O ile dobrze wyliczyliśmy zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną i dostosowaliśmy instalację do warunków panujących na terenie posiadłości, o tyle dobrze wiemy, że warunki pogodowe są bardzo zmienne i produkcja prądu nie odbywa się stale na jednym poziomie. Fotowoltaika jest najbardziej wydajna w te dni, kiedy nasłonecznienie jest najwyższe – wiosną i latem. Wówczas akumulatory gromadzą energię wyprodukowaną w dzień i magazynują ją na przyszłość. Co więcej, możemy ją wykorzystać w te dni, kiedy stopień nasłonecznienia jest niski.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatorów w instalacji fotowoltaicznej?
Każdy profesjonalny monter wie, że praca akumulatora polega na cyklicznym magazynowaniu energii. Przy wyborze akumulatora należy zwrócić uwagę na jego zdolność do pracy w stanie niepełnego naładowania, dlatego zaleca się montaż urządzeń, które w stanie wyczerpania mogą pracować nawet do 100 godzin. To od klienta zależy, w jaki sposób i gdzie chce przeznaczać nadwyżkę energii elektrycznej. Zapytaj swojego doradcę iSun o ofertę przygotowaną specjalnie pod Twoje potrzeby.
Zobacz również
Panele fotowoltaiczne bez podłączania do sieci – 100% niezależności energetycznej
Czy w Polsce jest możliwe korzystanie z paneli słonecznych w zupełnym odłączeniu od dostaw prądu z sieci? Tak! Możesz…
Jak dobrze wybrać firmę montującą panele fotowoltaiczne?
Zdajemy sobie sprawę, że wybór firmy, która będzie montowała naszą fotowoltaikę, nie jest prosty. Setki firm fotowoltaicznych bombardują…
Fotowoltaika – gdzie montować? [porady, tipy, wskazówki]
Wybór odpowiedniego miejsca montażu paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny. Składa się na niego wiele czynników: m.in. wielkość i…